Podsumowanie Kiermaszu Misyjnego w Zespole Szkół im. Józefa Nojego

     Dziękuję: dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom, którzy przyczynili się do przeprowadzenia zbiórki charytatywnej dla ludności z małej wioski na Madagaskarze. Mieszkańcy tej wioski zwrócili się do nas o pomoc w zakupie nasion oraz sprzętu potrzebnego do uprawy ziemi. Przygotowaliśmy 113 fantów dzięki pomocy młodzieży Zespołu Szkół im. Józefa Nojego oraz członków Koła Misyjnego działającego przy parafii Św. Marii Magdaleny w Czarnkowie. Fanty zostały zapakowane przez uczennice Wiktorię Talagę i Klaudię Szulc z klasy 1TRE. Młodzież chętnie dyżurowała podczas przerw w budynku B pod czujnym okiem pani Małgorzaty Jagła. W szkole dzięki otwartości serc udało nam się zebrać kwotę 2387 zł. 

W listopadzie pieniądze zostaną przekazane mieszkańcom małej wioski na Madagaskarze.

     Przy kiermaszu pomagało wielu chętnych uczniów z różnych klas, między innymi do pomocy zgłosiła się Patrycja Senger z klasy 3 E4, która podczas trwania naszej akcji utraciła wszystko w pożarze swojego rodzinnego domu (zachęcam ludzi o dobrym sercu do pomocy dla naszej uczennicy i jej rodziny). 

                                                                                                     

                                                                                                                      Hanna Gadzińska

 

# zapal znicz pamięci

"

Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim...." 

     29.10.2021r. młodzież Zespołu Szkół im. Józefa Nojego wzięła udział w akcji „Zapal znicz pamięci”. Uczniowie i nauczyciele, pamiętając o bohaterskiej walce wielu pokoleń Polaków, zapalili znicze w  Miejscach Pamięci oddając cześć Tym, którzy poświecili swoje życie za Ojczyznę. W tym roku  znicze zapłonęły w kilku miejscach: przed tablicą patrona szkoły Józefa Nojego, który zginął 15.02.1943 r. w Auschwitz, przed tablicą poświeconą mieszkańcom Czarnkowa, którzy zginęli w obozach i więzieniach w czasie II wojny światowej oraz na pomniku Powstańców Wielkopolskich. Nie zapomnieliśmy o pracownikach szkoły zapalając znicze na cmentarzach w Czarnkowie, Wieleniu, Lubaszu, Hucie i Romanowie.

 

„Przerwa na czytanie”

Wydarzeniem, które odbyło się 7.10.2021 w bibliotece Zespołu Szkół w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom była akcja „Przerwa na czytanie". Celem akcji była:promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe; zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Uczniowie czytający w czytelni,  poszukali w zasobach biblioteki szkolnej książki ze  swojego ulubionego gatunku literackiego i na przerwie pogrążyli się w lekturze. Po przeczytaniu fragmentu każdy z uczestników zachęcił do czytania wybranej przez siebie książki. 

Górka w X edycji Narodowego Czytania

 „Na to mamy cztery ściany i sufit, 

aby brudy swoje prać w domu 

i aby nikt o nich nie wiedział.

 Rozwłóczyć je po świecie to ani 

moralne, ani uczciwe”

Moralność pani Dulskiej- Gabriela Zapolska

 

      

4.09.2021 r. na Placu Wolności w Czarnkowie spotkali się miłośnicy książki, aby wziąć udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Lekturą dziesiątej odsłony Narodowego Czytania była Moralność pani Dulskiej- Gabrieli Zapolskiej. Ten wyjątkowy utwór piętnujący obłudę i zakłamanie stał się jednocześnie uniwersalnym przesłaniem moralnym, ciągle aktualnym. Komizm i gorzka ironia, mistrzowskie wykreowanie  postaci sprawiły, że sztuka Gabrieli Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną -wprowadzając pojęcie „dulszczyzny”.  Weszło ono na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok stało się przedmiotem dyskusji. Do grona czytających w Narodowym Czytaniu dołączyli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Józefa Nojego wcielając się w role postaci z aktu II (Mela-Natalia Zjawińska, Hesia- Zofia Żak, Zbyszko- Jakub Gadziński, Dulski i Zbyszko -Łukasz Kalkowski, Dulska-Lucyna Kalkowska, Krystyna Wardęga, Krystyna Haracewiat, Julasiewiczowa- Magdalena Domagała, Hanna Gadzińska, Hanka -Eliza Skowron, Justyna Łopatko, Rozalia Nowaczyk). Dzień wcześniej młodzież miała okazję odczytania tekstu lektury w filii Biblioteki Pedagogicznej, gdzie uczniowie oprócz czytania zapoznali się z funkcjonowaniem i zasobami czarnkowskiej książnicy.

 

                                                                         Nauczyciele bibliotekarze

 

 

„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”

     Józef Noji sportowiec i patriota zginął 15.02.1943 roku w Auschwitz. Pamiętając o 78 rocznicy śmierci długodystansowca uczniowie Górki wzięli udział w konkursie o patronie szkoły. Największą wiedzą wykazały się: Kinga Siodła z 2 TLE, Patrycja Siodła z 3LH oraz Natalia Zjawińska z 1LE. Po raz pierwszy konkurs odbył się  na szkolnej platformie. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 30 pytań, a poziom wiedzy był tak wysoki, że o zwycięstwie zadecydowała szybkość udzielania odpowiedzi. W tym roku oprócz udziału w konkursie nauczyciele zaproponowali I Marsz Upamiętniający Józefa Nojego. Reprezentacja kadry nauczycielskiej wyruszyła z ulicy Chodzieskiej, tam bowiem  znajdują się Izba Pamięci oraz tablica upamiętniająca wybitnego sportowca. Trasa marszu miała długość około 5 km, ponieważ Józef Noji na tym dystansie zajął V miejsce na igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Nauczyciele dotarli na Plac Wolności, aby tam przed tablicą Bohaterów Czarnkowa, którzy w czasie II wojny światowej stracili życie w obozach koncentracyjnych, zapalić symboliczny znicz. W ten sposób społeczność Zespołu Szkół im. Józefa Nojego oddała hołd i uczciła pamięć lokalnego bohatera, który swoim pięknym życiem i postawą pokazał czym dla niego były ojczyzna i honor.

 

                                         Hanna Gadzińska, Malwina Sikora

 

Wyniki konkursu Józef Noji sportowiec i patriota

 

 

Gratulacje dla wszystkich uczestników-poziom był bardzo wysoki (o zwycięstwie zadecydował czas odpowiedzi). Osoby, które zajęły pierwsze trzy miejsca zostaną poinformowane o terminie odbioru nagród.

 

Walentynki

Walentynki (ang. Valentine’s Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.Miłość –uskrzydla, wywołuje uśmiech, nawet łzy szczęścia. Miłość do partnera emanuje podziwem i dumą, bezpieczeństwem i zaufaniem, szacunkiem i  życzliwością.  Walentynki to dobra okazja, by przypomnieć, że zakochują się w sobie politycy, gwiazdy sportu, prości ludzie oraz postacie literackie.

Oto przykłady słynnych literackich zakochanych par:

•Tristan i Izolda

•Romeo i Julia

•Zosia i Tadeusz

•Danusia i Zbyszko z Bogdańca

•Bridget Jones i Mark Darcy

•Bella Swan i Edward Cullen

•Anastasia Steele i Christian Grey

•Scarlett O`Hara i Rhett Butler

•Odyseusz i Penelopa

•Jan Skrzetuski i Helena

•Andrzej Kmicic i Oleńka

•Michał Wołodyjowski i Basia

•Stanisław Wokulski i Izabela Łęcka

bibliotekarze

 źródło zdjęcia: https://niestatystyczny.pl/2017/02/14/romeo-i-julia-forever/

Konkurs: „Józef Noji sportowiec i patriota”

Dzień:15.02.2021

I Cele konkursu:

•popularyzacja wśród młodzieży wiedzy o patronie szkoły,

•zachęcanie do wyszukiwania informacji z różnych źródeł,

•zainteresowanie historią życia Józefa Nojego, poszerzenie wiedzy historycznej.

II Warunki uczestnictwa:

•w konkursie mogą brać udział uczniowie, którzy do 6 lutego 2021r. zgłoszą chęć udziału w konkursie do biblioteki szkolnej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(w temacie podajemy Józef Noji –konkurs; w treści wiadomości: imię, nazwisko, adres mail oraz klasa).

III Przebieg konkursu:

•uczniowie otrzymają test, który będą musieli rozwiązać w przeciągu 30 minut.

IV Postanowienia końcowe:

uczniowie, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów otrzymają nagrody książkowe.

•wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie biblioteki szkolnej.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE