Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Ponieważ żyli prawem wilka

historia o nich głucho milczy

pozostał po nich w kopnym śniegu

żółtawy mocz i ten ślad wilczy…”   

1 marca 2023r. młodzież Zespołu Szkół im. Józefa Nojego włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego  można mówić publicznie i z dumą. Po wielu latach milczenia Żołnierze Wyklęci powracają. Swoje imiona, nazwiska i twarze odzyskują ludzie, po których nie miał pozostać żaden ślad. Młodzież czarnkowskiej „Górki” upamiętniła Niezłomnych Bohaterów poprzez udział w II edycji  biegu Tropem Wilczym oraz przez wysłuchanie prelekcji pana Tomasza Cieślaka – pracownika IPN w Poznaniu:

1.Historia Żołnierzy Wyklętych w Polsce w latach 1944-1963

2. Żołnierze Wyklęci w Wielkopolsce w latach 1945-47.

Za pomoc w przygotowaniu II edycji biegu Tropem Wilczym dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół im. Józefa Nojego, pracownikom Internatu oraz sponsorom: panu Mieczysławowi Kozłowskiemu- właścicielowi firmy Komat, Nadleśnictwu Sarbia, Stowarzyszeniu Ruch Kultury Chrześcijańskiej ODRODZENIE, Państwu Magdalenie i Radosławowi Napierałom –właścicielom firmy MAGNUS DESIGN.

Zwycięzcy biegów i marszu:

Bieg dziewczęta:

1 miejsce Lużyńska Zuzanna

2 miejsce Prager Maria

3 miejsce Skotarczak Martyna

4 miejsce Polcyn Kinga

5 miejsce Sajczyk Danuta

Bieg chłopcy:

1 miejsce Stachowski Hubert

2 miejsce Michalski Maciej

3 miejsce Prager Abraham

4 miejsce Stańko Kacper

5 miejsce Prager Dawid

Marsz z Nordic Walking:

1 miejsce Kos Aniela

2 miejsce Ciesiółka Karolina

3 miejsce Kmieć Karolina

4 miejsce Olesiuk Wiktoria

5 miejsce Grochowska Kinga

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Tropem Wilczym w przyszłym roku.

Organizatorzy:

Małgorzata Bednarek

Hanna Gadzińska

Piotr Kłos

     

Józef Noji - sportowiec i patriota konkurs biblioteki

KONKURS BIBLIOTEKI SZKOLNEJ  - Józef Noji  sportowiec i patriota

Dzień: 16.02.2023 r. (czwartek)

Godzina:  11.25– 12.10 (5 lekcja)

Miejsce: Sala C4

I Cele konkursu:

•popularyzacja wśród młodzieży wiedzy o patronie szkoły-sportowcu i patriocie,

•zachęcanie do wyszukiwania informacji z różnych źródeł,

•zainteresowanie historią.

II Warunki uczestnictwa:

•w konkursie mogą brać udział uczniowie z klas pierwszych, którzy

do 15 lutego 2023 r. zgłoszą chęć udziału w konkursie w bibliotece szkolnej.

III Przebieg konkursu:

•uczniowie piszą test składający się z kilkunastu zadań.

IV Postanowienia końcowe:

•komisja wybierze trzy prace, które uzyskają największą ilość punktów,

•nagrodzeni uczniowie otrzymają nagrody rzeczowe w bibliotece szkolnej,

•wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie biblioteki szkolnej.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Wszystkich Świętych

„Umarłych wieczność dotąd trwa, 

dokąd pamięcią im się płaci”

                           Wisława Szymborska

 

Święto ku czci Wszystkich Świętych ustanowił papież Jan XI w 935 r., wyznaczając je na dzień 1 listopada. Tak więc uroczystość Wszystkich Świętych ma już ponad tysiącletnią tradycję i przypomina nam przede wszystkim tych Świętych Pańskich "z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków" (por. Ap 7, 9), którzy nie mają swoich osobnych wspomnień w roku liturgicznym. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami". Pamiętając o osobach pracujących w Zespole Szkół delegacja nauczycieli zapaliła symboliczny znicz każdemu z pracowników, który odszedł już do wieczności.                

(Bibliografia: Niedziela podlaska 43/2001)

                                                                                                                           HG,KH,LK,BM

 

Muzeum na kółkach

20.10.2022 r. młodzież z  Zespołu Szkół im. Józefa Nojego wzięła udział w ciekawym projekcie przygotowanym przez Muzeum Polin z Warszawy. „Muzeum na kółkach" to podróżująca wystawa edukacyjna, która odwiedza miejscowości w całej Polsce. Pod koniec października można było zwiedzić wystawę  w  Jędrzejewie, gdzie zorganizowano Dni Kultury Żydowskiej. Przygotowana  ekspozycja  przybliżyła uczniom historię polskich Żydów i przywróciła pamięć o lokalnych społecznościach żydowskich. Poprzez nowoczesną formę prezentacji młodzież mogła doświadczyć historii. Uczestniczy zapoznali się z trójwymiarową makietą, która odzwierciedliła typowe polsko-żydowskie miasteczko. Ciekawostką były fragmenty wypowiedzi młodych polskich Żydów pozwalające odpowiedzieć na pytania: kim są Żydzi oraz co to znaczy być Żydem dzisiaj. Podczas warsztatów prowadzonych przez edukatorów z Muzeum Polin uczniowie dowiedzieli  się więcej o trzech językach polskich Żydów – polskim, jidysz i hebrajskim. Niesamowitym doświadczeniem było zapisywanie swojego imienia w języku hebrajskim. Pomysłodawcą wyjazdu była pani Monika Mieloch-Sobczyńska, dzięki której uczniowie z klas 1 IH oraz 1 RŻ wysłuchali koncertu muzyki żydowskiej oraz uczestniczyli w lekcji muzealnej. Ta żywa lekcja historii będzie dla młodzieży inspiracją w odkrywaniu historycznych wydarzeń związanych z naszym miastem, w którym  w 1939 r. mieszkało 120 Żydów. Późną jesienią 1939 r. Niemcy rozpoczęli rozbiórkę Synagogi usytuowanej na obecnym placu Karskiego. Więcej informacji o historii czarnkowskich Żydów znajdziemy w bibliotece szkolnej. Zapraszam -Hanna Gadzińska

   

 

Noc Bibliotek „To się musi powieść”

30.09.2022 r. o godzinie dwudziestej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czarnkowie w ramach obchodów Nocy Bibliotek odbyło się  spotkanie autorskie z Agnieszką Miodowską pod hasłem "To się musi powieść". Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać najnowszej twórczości poetki o tematyce miłości w różnych kolorach i fakturach, nad którymi autorka obecnie pracuje. Spotkanie autorskie w miłej atmosferze spełniło oczekiwania uczestników, którzy między innymi podjęli dialog na temat życiowego optymizmu.

  

XI edycja Narodowego Czytania – „Ballady i romanse” w Czarnkowie

Wzorem poprzednich lat 3.09.2022 r. od godz. 10.00 na czarnkowskim Placu Wolności rozpoczęła się jedenasta edycja „Narodowego Czytania”. W bieżącym roku prezentowano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Organizatorem było Miejskie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 2 w Czarnkowie. Do czytania zgłosili się przedstawiciele różnych instytucji oraz szkół z Czarnkowa i okolic. Nie zabrakło również przedstawicieli z Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie reprezentowanego przez uczniów: Jakub Gadziński, Łukasz Kalkowski oraz nauczycieli: Magdalena Domagała, Lucyna Kalkowska, Justyna Łopatko, Eliza Skowron, Krystyna Wardęga, którzy przybliżyli publiczności następujące utwory: „To lubię”, „Rękawiczka”, „Lilije”. Do wpisu w księdze pamiątkowej wybraliśmy, jakże wymowny i aktualny cytat z utworu „Romantyczność” - „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko.”

   

 

 

Kiermasz w Zespole Szkół w roku 2022/2023

   

 Zapraszamy uczniów zainteresowanych kupnem lub sprzedażą używanych podręczników na kiermasz,
zorganizowany przez bibliotekę szkolną online na Facebooku:

https://www.facebook.com/groups/605273853938249/ 

 

Inauguracyjne posiedzenie Młodzieżowej Rady Powiatu

W dniu 23.06.22 w bardzo podniosłym charakterze odbyło się posiedzenia inaugurujące funkcjonowanie Młodzieżowej Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego w nowym wydaniu. W uroczystości  brał udział cały Zarząd Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Naszą szkołę w nowej Radzie Młodzieży w latach 2022-2024 będą reprezentowały Agnieszka Mikuś oraz Zofia Żak z klasy 3LE. Pierwsze posiedzenie  miało istotne znaczenie bowiem wybrano władze Młodzieżowej Rady - Przewodniczącego, Zastępcę i Sekretarza. W komisji skrutacyjnej przeprowadzającej wybory pracowała miedzy innymi Zosia Żak. Poprzez swoich przedstawicieli młodzież szkolna może proponować tematykę oraz sposoby działań atrakcyjnych dla młodych ludzi i adekwatnych do ich bieżących potrzeb i zainteresowań. Zapraszamy młodzież do współpracy.