Stroik Bożonarodzeniowy

W dniu 13.12.2023r. w Zespole Szkół Technicznych im. Noblistów Polskich w Trzciance odbył się XXIV Powiatowy Konkurs pt.:"Stroik Bożonarodzeniowy", w którym wzięło udział 41 zawodników z 9 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z naszego powiatu. Każda ze zgłoszonych osób musiała samodzielnie w ciągu 2 godzin wykonać świąteczny stroik stojący lub wiszący z przywiezionych własnych materiałów. 

Zespół Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie godnie reprezentował uczeń Wojciech Wiza z pierwszej klasy Technikum Informatycznego. Nasz reprezentant nie uzyskał wprawdzie żadnego z trzech nagradzanych miejsc, jednak zdobył doświadczenie na przyszłość, poznał nowe techniki i możliwości wykonania pracy choć sam też wykazał się dużą pomysłowością i kreatywnością. 

Trzeba przyznać, że w tegorocznej edycji konkursu wszystkie wykonane przez młodzież prace zasługiwały na uznanie i nagrody lecz należało wybrać tylko trzy. Dodatkową atrakcją było zawarcie nowych znajomości i wymiana doświadczeń z szkolnego podwórka w atmosferze przedświątecznego klimatu.

Opiekun: Lucyna Kalkowska 

      

Dekanalne Forum Duszpasterskie pt.: Uczestniczę we Wspólnocie Kościoła

Przedstawiciele ZS w Czarnkowie 10.12.2023r. w niedzielne popołudnie uczestniczyli w tegorocznym Dekanalnym Forum Duszpasterskim pt.: Uczestniczę we Wspólnocie Kościoła. W trakcie wydarzenia wysłuchano ciekawej konferencji ks. Krystiana Sammlera - dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu pt. Moje uczestnictwo w życiu Kościoła oraz prezentowania się grup duszpasterskich działających w dekanacie: Neokatechumenalnej drogi wzrastania w Kościele, Przymierza Miłosierdzia - drogi do miłości we wspólnocie Kościoła, Parafialnej Caritas - pomoc w potrzebie, Ruchu Kultury Chrześcijańskiej Odrodzenie i jego misji w szerzeniu kultury chrześcijańskiej jako drogi do piękna i dobra, Siostry Elżbiety ze Zgromadzenia Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP i młodzieży z Edukacji Lubasz. Forum podsumował ks.bp Jan Glapiak. Przybyli goście wysłuchali też chóru Harmonia, skosztowali przedświątecznych wypieków i pysznej kawy oraz uczestniczyli we Mszy św.

    

28 edycja Grzybobranek Lirycznych

W odpowiedzi na imienne zaproszenie Miejskiego Centrum Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie przedstawiciele Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie uczestniczyli w XXVIII Grzybobrankach Lirycznych, które odbyły się 26.10.2023 r. w sali towarzyskiej Czarnkowskiego Domu Kultury. W jesiennym klimacie przy rogalikach, słodkich grzybkach i kawce od godziny 18.00 rozpoczęła się Grzybobrankowa Biesiada, składająca się ze spotkania autorskiego Pani Beaty Patrycji Klary-Stachowiak oraz koncertu poezji, piosenki poetyckiej i ballady Pana Piotra Woźniaka. Było smacznie, nastrojowo, sentymentalnie, poetycko i muzycznie oraz kulturalnie…

 

     

Udział „GÓRKI” w XII edycji Narodowego Czytania – „Nad Niemnem” w Czarnkowie

 Akcja Narodowe Czytanie promowana jest rokrocznie od 2012 roku przez Prezydenta RP. W tym roku została wybrana powieść Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, która nawiązuje do Powstania Styczniowego, a w styczniu bieżącego roku obchodziliśmy 160 rocznicę jego wybuchu.

Akcję Narodowego Czytania przygotowuje i zaprasza do współpracy przedstawicieli urzędów i szkół – Miejskie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 2 w Czarnkowie. Każdego roku mieszkańcy Czarnkowa i okolic bardzo chętnie biorą udział w czytaniu. Organizatorzy oprócz uczty duchowej przygotowują też ucztę dla ciała – przepyszny tort. Po przeczytaniu na scenie swoich ról uczestnicy otrzymują podziękowania – pamiątkowe dyplomy oraz emblemat z wizerunkiem autora utworu.

W sobotni pogodny ranek 9.09.2023 roku Zespół Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie reprezentowali uczniowie: Dominika Koch z kl. II IH i Jakub Gadziński z kl. II TL oraz nauczycielki: Magdalena Domagała, Lucyna Kalkowska i Eliza Skowron, którzy przybliżyli publiczności fragmenty z 4 rozdziału z I tomu powieści. Tematyka dzieła Elizy Orzeszkowej porusza czytelnika do głębi, literackie doświadczenie przenosi w XIX-wieczną przeszłość historyczną, dlatego do wpisu w księdze pamiątkowej wybraliśmy cytat Francisa Bacon: „Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia na pokolenie”.

  

      

Powiatowy Konkurs o Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim

6.06.2023 reprezentacja szkoły w składzie: Dominika Koch (kapitan drużyny), Mikołaj Kacperski, Dawid Ropłoch , Krzysztof Kaźmierczak (rezerwowy) z klasy 1 IH zdobyli trzecie miejsce w Powiatowym Konkursie o Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim. Konkurs tradycyjnie odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Trzciance i miał formę teleturnieju, w którym drużyna musiała odpowiedzieć na 9 pytań z różnych kategorii losowo wybranych przez kapitana zespołu. Każde z pytań wymagało rozległej wiedzy o naszym powiecie. Uczniowie oprócz znajomości  statutu powiatu musieli odpowiadać na pytania dotyczące historii, geografii i gospodarki powiatu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odniesionego sukcesu i dziękujemy za reprezentowanie szkoły.

Hanna Gadzińska

  

 

Moja Twoja Nasza Biblioteka

Moja Twoja Nasza Biblioteka.

Tym hasłem rozpoczęliśmy obchody XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, celebrując jednocześnie nasze święto - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.  W pięknych wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie bibliotekarki i bibliotekarze bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznej spotkali się, by wymienić się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami. Pani Maria Bohan, przedstawicielka Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Pile zachęciła zgromadzonych do przystąpienia do tejże organizacji, opowiedziała także o działalności stowarzyszenia. Zwiedzaliśmy również wystawy Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, wzięliśmy udział w warsztatach "Ekologia zaczyna się w szkole" oraz "Co to są woskowijki"? prowadzonych przez panią Edytę Piekarską, doradczynię metodyczną biologii i przyrody z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, wysłuchaliśmy też opowieści o pracy lokalnej poetki, pani Wierszosnucie Monika Pertek-Koprowska, która na koniec podzieliła się z nami ulubionymi teksami ze swojego tomiku wierszy.

Była dziś zatem uczta dla umysłu, dla ciała i dla ducha    

Moja Twoja Nasza Biblioteka! to hasło nie tylko na pokaz - w tym magicznym miejscu spotykają się różni ludzie, w rozmaitym wieku, z niepowtarzalną historią życia i doświadczeń, o różnej kondycji psychicznej, materialnej, duchowej. Wszystkich łączy szeroko rozumiana literatura. Niezależnie od miejsca na świecie, biblioteka jest centrum kultury i krzewienia miłości do książek - i oby tak pozostało.

Serdecznie dziękujemy koleżankom z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie za możliwość wspólnego zorganizowania naszego święta

 

Źródło: Biblioteka Pedagogiczna w Czarnkowie

                 

Tydzień Bibliotek obfitował w wydarzenia w Bibliotece Zespołu Szkół, w Bibliotece Pedagogicznej oraz w Bibliotece Publicznej w Czarnkowie, w których uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze, uczniowie a także sympatycy czytania książek. 

W piątek 12.05. o godz. 17.00 w filii nr 2 na pl. Wolności rozpoczęło się spotkanie autorskie z panem Jerzym Grupińskim, poetą, krytykiem, animatorem życia literackiego we Wronkach, autorem 17 książek, m.in. książki pt: "Chleb od zająca", którą to właśnie podczas spotkania promował. Pan Jerzy zawarł w niej swoją opowieść o dziecińtwie nad Wartą, w lasach Puszczy Noteckiej, o ostatnich latach II wojny światowej i pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. W książce zawarł też wybrane wspomnienia swojej matki Joanny. Z poczuciem humoru, z dozą melancholii wspominał ten okres - opowiadał, a także czytał fragmenty książki.

  

 zdjęcia pochodzą z: Biblioteka Publiczna w Czarnkowie

Dzień Patrona Szkoły

Dnia 24.04.2023r. obchodziliśmy  Dzień Patrona Szkoły Józefa Nojego. Jest to bardzo ważne wydarzenie z życia szkoły na „Górce” dla uczniów klas pierwszych. Uczniowie nie tylko uczestniczą w apelu, ale  w ciągu roku szkolnego w ramach lekcji wychowawczych zwiedzają Szkolną Izbę Pamięci.  Dzień Patrona wpisał się na stałe  w kalendarz Zespołu Szkół w Czarnkowie.  W tym roku z tej okazji zorganizowaliśmy „Bieg Ku Pamięci” oraz uroczystą akademię „ Józef Noji- sportowiec i patriota”

Akademia była okazją do wspomnień o życiu i czynach wspaniałego sportowca i dzielnego Polaka, jakim był Patron Szkoły Józef Noji . To również okazja do podsumowania sportowej części Dnia Patrona.

W tegorocznych zawodach udział wzięło 75 zawodników. Uczestnicy biegów zostali podzieleni na 2 kategorie:  dziewczęta i chłopcy. Po zaciętej i wyrównanej walce wyniki końcowe przedstawiały się następująco:

W kategorii dziewcząt :

1 miejsce Martyna Skotarczak1RŻ;

2 miejsce Marcelina Konieczna 1e;

3 miejsce Oliwia Zielsdorf 1e.

W kategorii chłopców:

1 miejsce Bartłomiej Oleksak1f

2 miejsce Adam Wika1TMB;

3 miejsce  Bartłomiej Sotek 1TMA.

Rozdano również nagrody zwycięzcom konkursu o Patronie:

1 miejsce Dominika Koch 1IH

2 miejsce Yasemin Pertek 1RŻ

3 miejsce  Malwina Młodzik 1RŻ

Podczas uroczystej akademii w/w osoby zostały uhonorowane pamiątkowymi medalami, dyplomami oraz nagrodami, które zostały im wręczone przez panią wicedyrektor Annę Zalewską, Hannę Gadzińską, Malwinę Sikorę, Martynę Wesołowską.

Serdeczne podziękowania wszystkim, którzy brali czynny udział w przygotowaniach Dnia Patrona nauczyciele: Małgorzata Bednarek, Hanna Gadzińska, Malwina Sikora, Martyna Wesołowska, Piotr Kłos, Adam Derkowski, osoby prowadzące: Dominika Koch, Mikołaj Kacperski, Yasemin Pertek, Malwina Młodzik, Martyna Skotarczak, Wojciech Janicki.

 

 

 

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Ponieważ żyli prawem wilka

historia o nich głucho milczy

pozostał po nich w kopnym śniegu

żółtawy mocz i ten ślad wilczy…”   

1 marca 2023r. młodzież Zespołu Szkół im. Józefa Nojego włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego  można mówić publicznie i z dumą. Po wielu latach milczenia Żołnierze Wyklęci powracają. Swoje imiona, nazwiska i twarze odzyskują ludzie, po których nie miał pozostać żaden ślad. Młodzież czarnkowskiej „Górki” upamiętniła Niezłomnych Bohaterów poprzez udział w II edycji  biegu Tropem Wilczym oraz przez wysłuchanie prelekcji pana Tomasza Cieślaka – pracownika IPN w Poznaniu:

1.Historia Żołnierzy Wyklętych w Polsce w latach 1944-1963

2. Żołnierze Wyklęci w Wielkopolsce w latach 1945-47.

Za pomoc w przygotowaniu II edycji biegu Tropem Wilczym dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół im. Józefa Nojego, pracownikom Internatu oraz sponsorom: panu Mieczysławowi Kozłowskiemu- właścicielowi firmy Komat, Nadleśnictwu Sarbia, Stowarzyszeniu Ruch Kultury Chrześcijańskiej ODRODZENIE, Państwu Magdalenie i Radosławowi Napierałom –właścicielom firmy MAGNUS DESIGN.

Zwycięzcy biegów i marszu:

Bieg dziewczęta:

1 miejsce Lużyńska Zuzanna

2 miejsce Prager Maria

3 miejsce Skotarczak Martyna

4 miejsce Polcyn Kinga

5 miejsce Sajczyk Danuta

Bieg chłopcy:

1 miejsce Stachowski Hubert

2 miejsce Michalski Maciej

3 miejsce Prager Abraham

4 miejsce Stańko Kacper

5 miejsce Prager Dawid

Marsz z Nordic Walking:

1 miejsce Kos Aniela

2 miejsce Ciesiółka Karolina

3 miejsce Kmieć Karolina

4 miejsce Olesiuk Wiktoria

5 miejsce Grochowska Kinga

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Tropem Wilczym w przyszłym roku.

Organizatorzy:

Małgorzata Bednarek

Hanna Gadzińska

Piotr Kłos

     

Józef Noji - sportowiec i patriota konkurs biblioteki

KONKURS BIBLIOTEKI SZKOLNEJ  - Józef Noji  sportowiec i patriota

Dzień: 16.02.2023 r. (czwartek)

Godzina:  11.25– 12.10 (5 lekcja)

Miejsce: Sala C4

I Cele konkursu:

•popularyzacja wśród młodzieży wiedzy o patronie szkoły-sportowcu i patriocie,

•zachęcanie do wyszukiwania informacji z różnych źródeł,

•zainteresowanie historią.

II Warunki uczestnictwa:

•w konkursie mogą brać udział uczniowie z klas pierwszych, którzy

do 15 lutego 2023 r. zgłoszą chęć udziału w konkursie w bibliotece szkolnej.

III Przebieg konkursu:

•uczniowie piszą test składający się z kilkunastu zadań.

IV Postanowienia końcowe:

•komisja wybierze trzy prace, które uzyskają największą ilość punktów,

•nagrodzeni uczniowie otrzymają nagrody rzeczowe w bibliotece szkolnej,

•wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie biblioteki szkolnej.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY