Spotkanie ze świadkami historii: panami Aleksandrem Wierbilem i Piotrem Szlanga

Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych postanowiła uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, poznając historię Polski od świadków historii. W tym celu zorganizowano 27.11.2018 r. autorskie spotkania w bibliotece szkolnej z ciekawymi ludźmi, dla których przekazywanie historii stało się misją. Pierwszy podzielił się swoimi wspomnieniami pan Aleksander Wierbil, a właściwie Dowgiałło, bo tak brzmi nazwisko, pod którym urodził się w 1931 roku w Wilnie. Jego życie określano mianem "wierbilowskiej Odysei". Śmierć rodziców, sierociniec, rozłąka z rodzeństwem, zesłanie na Sybir, powrót do Polski odcisnęły na młodzieży niezapomniane wrażenia. Godzina lekcyjna okazała się za krótka na przekazanie wzruszającego świadectwa Sybiraka. Na drugim spotkaniu młodzież poznała miejsca związane z  przebiegiem walk Powstania Wielkopolskiego  w mieście i okolicy oraz pogłębiła wiedzę o ogólnej historii Czarnkowa. Pasjonat historii miasta i jednocześnie przewodniczący Towarzystwa Miłośników Historii Czarnkowa pan Piotr Szlanga swoje opowiadanie wzbogacił ilustrowanymi rysunkami, zdjęciami i obrazami. Zaproszeni goście rozbudzili w młodzieży nie tylko pasje historyczne, ale uświadomili że nasza przeszłość jest częścią tożsamości kulturowej i narodowej.