Pamięć trwa

„Kiedy wydaje się,

że wszystko się skończyło,

wtedy dopiero wszystko się zaczyna”

                            ks. Jan Twardowski

 

      Każdego roku na przełomie października i listopada pamiętając o zmarłych nauczycielach i pracownikach Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie odwiedza się ich groby. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia, dokonań i codziennej żmudnej pracy. 

W ramach tegorocznej akcji Szkoła pamięta zostały także zapalone znicze przed mogiłą Powstańców Wielkopolskich i pomnikiem ku czci poległych za Ojczyznę. 

     Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył tę datę na 1 listopada papież Grzegorz IV w 837 roku. Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali życie dla Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie mszy świętej. Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom i przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Chrześcijanie podjęli tę tradycję i nadali jej wymiar religijny. Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach z życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła. Pierwszego listopada ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych - najbliższych i przyjaciół. Jest to też święto obchodzone przez część innych wyznań, a także zwyczaj praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym. Obecnie na mogiłach i cmentarzach płoną znicze i świeczki, które są symbolem pamięci o zmarłych. Składamy też ofiary na tzw. wypominki, wypisując imiona zmarłych na kartkach, prosząc, by cały Kościół modlił się za nich. 2 listopada obchodzony jest dzień wspominania zmarłych -Dzień Zaduszny. Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, ale przebywają w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy, by mogli dostąpić zbawienia.