Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na „Górce”

Dnia 1 marca 2022 r. młodzież Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie uczestniczyła w X edycji  Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ten sposób uczniowie klas: I TL, I TIŻ  oraz I TRE włączyli się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O Żołnierzach Niezłomnych można dziś mówić publicznie i z dumą, że byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski. Pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa. Poeta Zbigniew Herbert w wierszu „Wilki” pisał: „Ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy…”Te słowa utraciły na szczęście na aktualności bowiem pamięć o Żołnierzach Niezłomnych powróciła na karty historii. Swoje imiona, nazwiska i twarze odzyskali ludzie, po których nie miał pozostać żaden ślad. Żołnierze antykomunistycznego powstania zajmują dziś należne im miejsce w zbiorowej pamięci Polaków, także dzięki młodzieży z czarnkowskiej „Górki” uczestniczącej w biegu Tropem Wilczym. Uczniowie, którzy na cześć ostatniego żołnierza zamordowanego w 1963r., mieli w biegu do pokonania symboliczny dystans 1963 metrów zajęli:

1 miejsce Filip Bartol

2 miejsce Jakub Gadziński

3 miejsce Kacper Jakubiec

Dziewczęta rywalizowały w Marszu Nordic Walking:

1 miejsce Karolina Ciesiółka

2 miejsce Agata Ciesiółka

3 miejsce Paulina Szafran

Podczas imprezy prowadzący Klaudia Szulc i Łukasz Kalkowski zaprezentowali sylwetki bohaterów oraz wskazali na rolę, jaką odegrali na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. Więcej informacji młodzież mogła uzyskać po zapoznaniu się z wystawą Wyklęci Niezłomni 1944-1963 udostępnionej w bibliotece szkolnej. Dziękujemy dyrekcji, pracownikom internatu oraz zaangażowanym nauczycielom za pomoc w przygotowania tego patriotycznego wydarzenia.

Małgorzata Bednarek

Hanna Gadzińska