Moja Twoja Nasza Biblioteka

Moja Twoja Nasza Biblioteka.

Tym hasłem rozpoczęliśmy obchody XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, celebrując jednocześnie nasze święto - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.  W pięknych wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie bibliotekarki i bibliotekarze bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznej spotkali się, by wymienić się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami. Pani Maria Bohan, przedstawicielka Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Pile zachęciła zgromadzonych do przystąpienia do tejże organizacji, opowiedziała także o działalności stowarzyszenia. Zwiedzaliśmy również wystawy Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, wzięliśmy udział w warsztatach "Ekologia zaczyna się w szkole" oraz "Co to są woskowijki"? prowadzonych przez panią Edytę Piekarską, doradczynię metodyczną biologii i przyrody z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, wysłuchaliśmy też opowieści o pracy lokalnej poetki, pani Wierszosnucie Monika Pertek-Koprowska, która na koniec podzieliła się z nami ulubionymi teksami ze swojego tomiku wierszy.

Była dziś zatem uczta dla umysłu, dla ciała i dla ducha    

Moja Twoja Nasza Biblioteka! to hasło nie tylko na pokaz - w tym magicznym miejscu spotykają się różni ludzie, w rozmaitym wieku, z niepowtarzalną historią życia i doświadczeń, o różnej kondycji psychicznej, materialnej, duchowej. Wszystkich łączy szeroko rozumiana literatura. Niezależnie od miejsca na świecie, biblioteka jest centrum kultury i krzewienia miłości do książek - i oby tak pozostało.

Serdecznie dziękujemy koleżankom z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie za możliwość wspólnego zorganizowania naszego święta

 

Źródło: Biblioteka Pedagogiczna w Czarnkowie

                 

Tydzień Bibliotek obfitował w wydarzenia w Bibliotece Zespołu Szkół, w Bibliotece Pedagogicznej oraz w Bibliotece Publicznej w Czarnkowie, w których uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze, uczniowie a także sympatycy czytania książek. 

W piątek 12.05. o godz. 17.00 w filii nr 2 na pl. Wolności rozpoczęło się spotkanie autorskie z panem Jerzym Grupińskim, poetą, krytykiem, animatorem życia literackiego we Wronkach, autorem 17 książek, m.in. książki pt: "Chleb od zająca", którą to właśnie podczas spotkania promował. Pan Jerzy zawarł w niej swoją opowieść o dziecińtwie nad Wartą, w lasach Puszczy Noteckiej, o ostatnich latach II wojny światowej i pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. W książce zawarł też wybrane wspomnienia swojej matki Joanny. Z poczuciem humoru, z dozą melancholii wspominał ten okres - opowiadał, a także czytał fragmenty książki.

  

 zdjęcia pochodzą z: Biblioteka Publiczna w Czarnkowie