„Zlot moli książkowych” w bibliotece w ZSP im. Józefa Nojego w Czarnkowie.

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela,                                                                                                                kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela,który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

27 października 2016r. o godz. 10:45 w ramach projektu edukacyjnego „Czytasz „ein Buch” – jesteś zuch!” miało miejsce spotkanie chętnych uczniów klas I LE, I TIŻ, 1 ez z niemieckojęzyczną książką. Dzięki „Narodowemu Programowi Wspierania Czytelnictwa” księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o wiele pozycji książkowych w języku niemieckim, z którymi będziemy pracować w tym roku szkolnym. Każdy miłośnik książki z pewnością zna baśnie braci Grimm, niemieckich pisarzy. Od października br. można przeczytać w naszej szkolnej bibliotece np. „Czerwonego Kapturka” w oryginale. Wśród nowo zakupionych książek najbardziej popularnych wydawnictw, znajdują się między innymi „Słownik gastronomiczny polsko-niemiecki, niemiecko-polski”; „Gramatyka obrazkowa niemiecka”, „Wielki słownik obrazkowy polsko - niemiecki”, „Taschenhirn – mózg kieszonkowy”, „Idiomy języka niemieckiego”, „Słowniki synonimów języka niemieckiego”, „Die Sprichwörter der Welt - Przysłowia świata”, „Tydzień w Monachium – niemiecki dla podróżujących”, „Umwerfende Motivtorten für jeden Anlass - Motywy tortów na każdą okazję”, „Lebensgeschichten direkt – opowiadania z ćwiczeniami”, „Weihnachtsvorbereitungen – przygotowania bożonarodzeniowe”. Wiemy, że upodobania co do lektury są liczne i rozmaite, dlatego też uczta czytelnicza z naszym księgozbiorem będzie zapewne wyśmienitym kąskiem dla „naszych moli książkowych”. W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że głównym adresatem naszego projektu są uczniowie klas o profilu gastronomicznym i ekonomicznym, którzy, mamy nadzieję, że zachęcą wielu spośród społeczności szkolnej do „degustacji” naszego niemieckojęzycznego księgozbioru. Wyjątkowo w pierwszym spotkaniu uczestniczyli jeszcze uczniowie klasy 1ez, którzy wykazali się dużą wiedzą nt. książki.

Celem naszego projektu jest kreowanie pozytywnego wizerunku książki wśród uczniów i kojarzenie jej z rozrywką i przyjemnością. Dążymy do tego, by nasi uczniowie poszerzyli słownictwo z języka niemieckiego w formie odbiegającej od tradycyjnego modelu nauczania języka obcego, a nade wszystko, żeby zrozumieli, że książka to skarb wiedzy, płaszcz mądrości, wyhaftowany perłami słów. Obrazując słowo „książka” nadmienić należy, iż jest ona postrzegana w dzisiejszym multimedialnym świecie jako wcześniejsza wersja internetu. Jest to w pełni właściwe określenie z jednym małym, lecz jakże znaczącym wyjątkiem – „bateria książkowa” jest wieczna, a smartfon bez ładowarki jest bezużyteczny.

Zajęcia wprowadzające do ww projektu zorganizowane zostały przy pełnej współpracy z pracownikami Biblioteki Szkolnej ZSP im J. Nojego w Czarnkowie, p. Hanną Gadzińską oraz p. Lucyną Kalkowską, którym dziękujemy za sympatyczne spotkanie z książką.

… bo w tym wszystkim o to chodzi, że „Czytanie głupocie szkodzi”.

Koordynatorzy projektu

Magdalena Gmyrek i Agnieszka Chestkowska