Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek na Górce

 

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela,   

kto ją lubi - doradcę ma przyjaciela, który 

z nim smutki dzieli, pomaga radości, 

chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości." 

Od 1999 roku na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród młodzieży. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: “Książka to dopiero początek”. Bibliotekarze Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wpisując się w tę akcję zaproponowali uczniom  udział w ciekawych spotkaniach:

•6 października bieżącego roku w ZSP w Czarnkowie odbyły się zajęcia profilaktyczne, w których uczestniczyły trzy klasy ponadgimnazjalne (I az, I dz, III RL). Prowadząca zaproponowała uczniom temat o istocie konfliktu ( sposobach radzenia sobie w sytuacjach spornych, postawach, jakie przyjmuje się w obliczu konfliktu oraz metodach wychodzenia z niego). Oprócz tego uczestnicy poznali komunikat „ja”, który jest niezbędnym ogniwem przy prezentowaniu swoich racji. Zajęcia prowadziła, w ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Czarnkowie, pani Anna Świątek.

•20.10.2016r. w spotkaniu autorskim z panią Agnieszką Miodowską w ramach „ Grzybobranek lirycznych” wzięła udział młodzież z klas I IŻ oraz 4M4. Poetka dzieląc się ze swoimi czytelnikami tomikiem „ Patrząc w niebo” próbowała powiedzieć, że każdy z nas jest niezwykle bogatym człowiekiem, a jego skarbem są oczywiście ludzie. Każde istnienie ludzkie to źródło, z którego czerpiemy, ale jednocześnie możemy podarować siebie innym. Bo czymże jest życie jak nie doświadczaniem.

•Pod koniec października br uczniowie kilku klas w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej oglądali wystawę pana Mariana Franciszka Winieckiego pt: "Tajemnicza Afryka". Z zaciekawieniem przyglądali się strojom, wyrzeźbionym figurkom przedstawiającym ludzi i zwierzęta. Przymierzali maski, wybijali rytm na tamtamie (czym zachwycili grupę przedszkolaków). 

•27 października zorganizowano Dzień Niespodzianek w Bibliotece. Młodzież miała możliwość wyboru ciekawej książki, którą można było zabrać do domu w związku z akcją PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ. Uczniowie, którzy wypożyczyli książkę częstowani byli słodyczami. W tym dniu miał miejsce w czytelni „Zlot moli książkowych” w ramach projektu edukacyjnego „Czytasz „ein Buch” – jesteś zuch!”. Spotkanie  z uczniami z klas I LE, I TIŻ, 1 az przeprowadziły panie Magdalena Gmyrek i Agnieszka Chestkowska.

                                                

                                                Hanna Gadzińska, Lucyna Kalkowska, Aleksandra Modrzyńska