IV FORUM BIBLIOTEKARZY REGIONU PILSKIEGO

Opublikowano w Spotkania

23 marca 2023r. w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile odbyło się spotkanie adresowane do bibliotekarzy z bibliotek: szkolnych, publicznych, pedagogicznych i naukowych, a także sympatyków książek. Podczas prelekcji  podkreślono rolę czytania w budowaniu empatii i zrozumienia drugiego człowieka, mówiono o tym jak nie zwariować w cyfrowym świecie i zachęcić dzieci do czytania, a także w jaki sposób skutecznie promować czytelnictwo. Wymieniono się też doświadczeniami bibliotekarzy z ostatniej dekady, które zdeterminowały rozwój bibliotek regionu pilskiego. Spotkanie było okazją do znalezienia inspiracji i rozwinięcia współpracy między bibliotekami na rzecz rozwoju czytelnictwa. 

  

GRZYBOBRANKI LIRYCZNE 2019

Opublikowano w Spotkania

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie, przy współpracy Miejskiego Centrum Kultury, w dniach 24-25 października 2019r.odbyły się warsztaty poetyckie i spotkania z wybitnymi poetami pod szyldem „Grzybobranek Lirycznych". 

W bibliotece Zespołu Szkół im. Józefa Nojego gościli Stanisław Neumert oraz Jerzy Grupiński, którzy zabrali słuchaczy w krainę czarodziejskiego słowa.  

Poeci w trakcie spotkań z młodzieżą chętnie opowiadali o swoim życiu, zdradzali źródła inspiracji, ale przede wszystkim, na podstawie własnej twórczości, zachęcali do pokochania poezji, dyskutowali o pięknie i uniwersalności poezji. Nierzadko, za sprawą miłośników liryki chcących przelać na papier własne spostrzeżenia, doznania i emocje, spotkania przybierały formę warsztatów, skupionych na cechach charakterystycznych dla tego rodzaju literackiego. 

     Historia „Grzybobranek Lirycznych" nieformalnie rozpoczęła się ponad pół wieku temu. W latach sześćdziesiątych do klubu „Piwnica" w Czarnkowskim Domu Kultury oraz klubów wiejskich, przy ścisłej współpracy z istniejącą wówczas Powiatową Biblioteką Publiczną, zapraszano pisarzy, poetów i aktorów. Odczyty, recytacje i sztuki teatralne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zacieśnianie kontaktów poetów i literatów z domem kultury zaowocowały biesiadami literackimi ze spotkaniami poetyckimi w Czarnkowie i okolicznych miejscowościach, które nieregularnie odbywały się przez ponad trzydzieści lat. Dopiero w 1994 roku, przy okazji obchodów 800-lecia Czarnkowa, zorganizowano pierwsze „Świętojanki Liryczne", które cyklicznie, w niemal niezmienionej formie, trwają do dnia dzisiejszego, promując poezję i twórców z Wielkopolski, a przede wszystkim z „Ziemi Nadnoteckiej"       

 Eliza Skowron

 

 

Grzybobranki Liryczne w ZSP

Opublikowano w Spotkania

   

Nadeszła jesień, a wraz z nią  już XXIV edycja "Grzybobranek Lirycznych" i choć wokół musimy zmierzyć się z jesienną słotą i zimnem, to warto oddać się ciepłym  poetyckim słowom, które otulają nas zewsząd i przenoszą do magicznej krainy. 

W tym roku odbył się cykl spotkań autorskich z uznanymi poetami naszego regionu XX Powiatowy Konkurs Recytatorski "Kochać poezję" oraz III konkurs satyryczny "Słowa, słówka...". Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie, przy współpracy Miejskiego Centrum Kultury, w dniach 25-26 października odbyły się warsztaty poetyckie i spotkania z wybitnymi poetami pod szyldem "Grzybobranek Lirycznych". W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych gościli Stanisław Neumert oraz Państwo Jolanta i Stanisław Szwarc, którzy zabrali słuchaczy w krainę czarodziejskiego słowa. Poeci w trakcie spotkań z młodzieżą chętnie opowiadali o swoim życiu, zdradzali źródła inspiracji, ale przede wszystkim, na podstawie własnej twórczości, zachęcali do pokochania poezji, dyskutowali o pięknie i uniwersalności poezji. Nierzadko, za sprawą miłośników liryki chcących przelać na papier własne spostrzeżenia, doznania i emocje, spotkania przybierały formę warsztatów, skupionych na cechach charakterystycznych dla tego rodzaju literackiego. 

Kulminacyjnym punktem „Grzybobranek lirycznych” była biesiada wieńcząca dwudniową pracę poetów. Jerzy Grupiński -poeta, krytyk literacki, animator i edytor  podziękował wszystkim artystom za udział w spotkaniach, konkursie recytatorskim oraz satyrycznym, zaś szczególne słowa uznania kierował do  Tadeusza Wyrwy - Krzyżańskiego, który w tym roku obchodzi 50-lecie pracy artystycznej i był inicjatorem Grzybobranek. " Historia "Grzybobranek Lirycznych" nieformalnie rozpoczęła się ponad pół wieku temu. Już w latach sześćdziesiątych do klubu "Piwnica" w Czarnkowskim Domu Kultury oraz klubów wiejskich, przy ścisłej współpracy z istniejącą wówczas Powiatową Biblioteką Publiczną, zapraszano pisarzy, poetów i aktorów. Odczyty, recytacje i sztuki teatralne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zacieśnianie kontaktów poetów i literatów z domem kultury zaowocowały biesiadami literackimi ze spotkaniami poetyckimi w Czarnkowie i okolicznych miejscowościach, które nieregularnie odbywały się przez ponad trzydzieści lat. Dopiero w 1994 roku, przy okazji obchodów 800-lecia Czarnkowa, zorganizowano pierwsze "Świętojanki Liryczne", które cyklicznie, w niemal niezmienionej formie, trwają do dnia dzisiejszego, promując poezję i twórców z Wielkopolski, a przede wszystkim z Ziemi Nadnoteckiej.” Perełką wieczoru był koncert muzyki filmowej- projekt artystyczny rodowitej czarnkowianki Pauliny Leśnej pod nazwą "Jazz Bond" przeniósł słuchaczy do świata niesamowitych historii słynnego i niezwykle intrygującego agenta 007.

 Eliza Skowron