Tydzień Bibliotek w Zespole Szkół

Opublikowano w Współpraca

W drugim dniu XX Tygodnia Bibliotek w Zespole Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie, uczniowie klas 1g i 1h mieli zajęcia na temat filozofii. Podczas zajęć  poszukiwali źródła słowa "filozofia", określali, kim jest filozof i co skłania do filozofowania, poznali także poglądy najważniejszych filozofów w dziejach ze szczególnym uwzględnieniem filozofów średniowiecznych. 

Młodzież zauważyła, że poglądy dawnych myślicieli są niekiedy bardzo aktualne, a ich przemyślenia można spokojnie wykorzystać w codziennym życiu. 

W omawianym temacie realizowany był pkt. 3 KPOP - "Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej."

Serdecznie dziękujemy pani Annie Nowak z Biblioteki Pedagogicznej w Czarnkowie za  przeprowadzenie ciekawych zajęć oraz  możliwość współpracy w duchu tegorocznego hasła: Moja, Twoja, Nasza Biblioteka! 

 

   

Co można zrobić dla Ziemi już dziś?

Opublikowano w Współpraca

22 kwietnia 2022 gościliśmy w Bibliotece Pedagogicznej w  czarnkowskiej  filii na spotkaniu z panią Edytą Piekarską (doradcą metodycznym CDN w Pile), która przeprowadziła szkolenie dla nauczycieli bibliotekarzy z rejonu czarnkowskiego. Temat "Co możesz zrobić dla Ziemi już dziś?" był bardzo ciekawy. Pani Edyta podczas szkolenia, oprócz teoretycznych wiadomości, zaproponowała szereg praktycznych ćwiczeń do wykorzystania podczas pracy z uczniami.

  

Górka w IX edycji Narodowego Czytania

Opublikowano w Współpraca

                "A to miej na pilnej pieczy abyś czytał, 

kiedy tylko możesz"

Mikołaj Rey

    

  5.09.2020 r.  w sali kinowej w Czarnkowie spotkali się miłośnicy książki, aby wziąć udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania była Balladyna Juliusza Słowackiego- wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Pomimo że tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, nie zabrakło wśród czytających przedstawicieli Zespołu Szkół im. Józefa Nojego. Nauczyciele i uczniowie wcielając się w role pokazali, że czytanie jest ciekawe i zachęcili do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Jakie korzyści wynikają z czytania książek nie trzeba nikomu udowadniać. Czytanie uspokaja i redukuje stres (wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%). Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię, jest źródłem inspiracji oraz zdecydowanie poprawia zdolność koncentracji. Pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych. Zachęcam szczególnie  młodzież  do odwiedzenia biblioteki i wyszukania ciekawej książki dla siebie.

                                                                                                                      Bibliotekarz z Górki