Górka w IX edycji Narodowego Czytania

"A to miej na pilnej pieczy abyś czytał,

kiedy tylko możesz"

Mikołaj Rey

5.09.2020 r.  w sali kinowej w Czarnkowie spotkali się miłośnicy książki, aby wziąć udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania była Balladyna Juliusza Słowackiego- wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Pomimo że tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, nie zabrakło wśród czytających przedstawicieli Zespołu Szkół im. Józefa Nojego. Nauczyciele i uczniowie wcielając się w role pokazali, że czytanie jest ciekawe i zachęcili do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Jakie korzyści wynikają z czytania książek nie trzeba nikomu udowadniać. Czytanie uspokaja i redukuje stres (wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%). Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię, jest źródłem inspiracji oraz zdecydowanie poprawia zdolność koncentracji. Pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych. Zachęcam szczególnie  młodzież  do odwiedzenia biblioteki i wyszukania ciekawej książki dla siebie.

Bibliotekarz z Górki